Jak najłatwiej wypełnić PIT?

Strona główna / Jak najłatwiej wypełnić PIT?

Rozliczenie PIT-36 z Urzędem Skarbowym

Obowiązek rozliczania podatku dochodowego i wypełnianie PIT 2023 jest czasami dość skomplikowane, z uwagi na zmieniające się przepisy jak i fakt, że robimy to raz w roku. Już Kiedy PIT-36 a kiedy PIT-37? Dowiedz się która deklaracja jest przeznaczona dla Ciebie - wszystko zależy od źródła przychodów samo płacenia podatków jest przykre, jednak dotyka każdego naszego rodaka. Jednym z pozytywnych aspektów rozliczenia rocznego, jest możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku po dokonaniu rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Pomimo tego, że sam urząd ma aż 3 miesiące na ich zwrot, to jednak świadomość nadchodzącego dodatkowego zastrzyku gotówki jest w stanie wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie.

Kto powinien rozliczać się z Urzędem Skarbowym?

Zgodnie z prawem, każda osoba osiągająca przychód powinna to uczynić do końca kwietnia. Najczęściej wypełnianym PIT-em jest PIT-37 i jest on przeznaczony dla osób fizycznych, oraz PIT-36, dla prowadzących działalność gospodarczą. Obowiązek złożenia zeznania podatkowego należy spełnić bez względu na to, czy ktoś pracuje w oparciu o umowę o pracę, czy też umowę o dzieło lub zlecenie.

Procedura wypełnienia PIT-u

Na samym początku należy oczekiwać od pracodawcy rocznego PIT-u, który musimy otrzymać do końca lutego. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest sprawdzenie jakiego typu ulgi nam przysługują oraz zgromadzenie dokumentacji potwierdzającej ten stan. Jeszcze kilka lat temu Ulga na dziecko w PIT-36, jak skorzystać z ulgi prorodzinnej w pit 2024 roku i który załącznik należy wykorzystać w celu odliczenia tej ulgi od podatku roczny PIT-37 przyprawiał o ból głowy właściwie każdego. Zobacz: http://www.pit-37-2019.pl. Pomimo tego, że do formularza była załączona cała legenda odnośnie tego, w jaki sposób wypełniać poszczególne pola, to i tak wiele osób miało z tym problem. Można było udać się do specjalisty, by zrobił to za nas, jednak to wiązało się z kosztami. Wraz z początkiem każdego nowego roku fora są zalewane pytaniami odnośnie tego, jak rozliczyć podatek. Jedni pytają, a inni oferują swoja pomoc, która oczywiście nie jest bezpłatna.

Można samodzielnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, bez konieczności wychodzenia z domu, inwestowania w program, czy tez płacenia komuś za to że wypełni PIT za nas. W ostatnich latach powstał darmowy program PIT, z którego można skorzystać na stronie www.pit-format.pl/pit-37 w celu złożenia bezbłędnego zeznania podatkowego.

Jakie są główne zalety tego programu?

Najważniejszą zaletą jaką posiada program PIT-37 jest fakt, że jest on całkowicie bezpłatny. Nie ma więc konieczności wykupowania licencji, czy też zakupienia programu, z którego będziemy korzystali jeden raz w roku. Program jest napisany w taki sposób, by nawet dla kogoś, kto pierwszy raz rozlicza się z Urzędem Skarbowym, nie stanowiło to jakiegoś większego problemu. Przede wszystkim postawiono na jasny prosty przekaz w postaci komunikatów i okienek z wyjaśnieniem, w które pole należy przepisać konkretną pozycję. Rozliczanie się z urzędem jeszcze nigdy nie było tak proste! Bardzo przejrzyste menu, jak i również uproszczony schemat wypełniania formularza PIT powoduje, że nikt nie będzie miał z tym większych problemów. Dlatego jeśli ktoś ma dość płacenia innym za wypełnienie PIT-u, to już PIT-36 za 2023 będzie mógł samodzielnie sobie rozliczyć.

Rozliczenie PIT w domowym zaciszu

Obecnie nie tylko można będzie zrealizować to samodzielnie w domu, ale również służyć pomocą innym. Śmiało można stwierdzić, że proste rozliczenie PIT-37 spowoduje, że można będzie skrócić czas jaki zwykle na to przeznaczaliśmy. Bardzo wiele osób odkłada to zadanie naMinisterstwo Finansów przygotowało usługę Twój e-pit, dowiedz się, jak to działa. Czy Min. Fin. wypełni za Ciebie PIT-36 lub PIT 36L albo PIT 36LS za 2023 r.? ostatnią chwilę, ponieważ nie chce im się spędzać pół dnia na wypełnianiu i analizowaniu poprawności całego formularza. Stąd też wraz z końcem kwietnia można będzie – jak co roku – spodziewać się kolejek w Urzędzie Skarbowym. Na to również jest rozwiązanie. Wystarczy, że ktoś zdecyduje się na rozliczenie PIT-36 przez Internet. Dzięki temu, bez konieczności wychodzenia z domu, można będzie wypełnić formularz oraz wysłać do swojego Urzędu Skarbowego. W odpowiedzi zwrotnej otrzymamy informacje, że PIT został już przekazany do właściwego urzędu, a następnie że został on zatwierdzony. Jest to więc prosty sposób na to, jak z łatwością można rozliczyć się z urzędem skarbowym, a tym samym znacznie szybciej otrzymać zwrot nadpłaty podatku. Choć nie jest to oficjalnie potwierdzone, nie od dziś wiadomo, że PIT-y składane przez system e-Deklaracje, są weryfikowane w pierwszej kolejności. Można będzie więc mieć z tego podwójną korzyść. Koniecznie należy wziąć to pod uwagę, oraz poinformować znajomych.